Logo idealne – czyli na co zwrócić uwagę tworząc logo dla swojej marki

Logo idealne - czyli na co zwrócić uwagę tworząc logo dla swojej marki

Logo jest unikalnym znakiem graficznym, symbolem firmy i częścią jej identyfikacji wizualnej. Głównym zadaniem logo jest budowanie rozpoznawalności marki oraz odróżnienie jej od konkurencji.  Dobrze zaprojektowane logo buduje pozytywny wizerunek marki oraz zawiera w sobie obszerne źródło informacji na jej temat.

Obecnie niemal każda, nawet mała firma posiada własne logo. Jednak czy każde z nich spełnia normy, które powinien posiadać profesjonalny znak firmowy?

Jedyna słuszna odpowiedź brzmi: „Nie”.

Poniżej prezentujemy sprawdzony przepis na Logo idealne.

Odróżnia firmę od konkurencji

Z całą pewnością nie chcemy być myleni z naszymi konkurentami. W budowaniu wizerunku marki chodzi przecież o to, aby się wyróżnić i pozostać zapamiętanym. Logo służy przede wszystkim do identyfikacji. Jego głównym celem jest zatem odróżnienie się od konkurencji i pokazanie swojej indywidualności. W każdej branży istnieją symbole, które powtarzają się do znudzenia w znakach firmowych. Dobre logo nie powinno wykorzystywać oklepanych motywów. Projektując logo nie warto odwzorowywać pomysłów konkurencji, ale należy znaleźć swój własny, niepowtarzalny symbol związany z naszą marką, jej wartościami lub charakterystyczną dla niej cechą.

Dopasowane do charakteru marki

Marka to cała historia. Jej misja i wizja, produkt, relacje z odbiorcami. Logo powinno być zatem dostosowane do charakteru marki zarówno kolorystycznie jak i graficznie. Zastanów się zatem jaka jest Twoja marka i jak chce być postrzegana. Jaki jest jej sposób komunikacji z odbiorcą? Oficjalny , partnerski, poufały? Jest ekskluzywna czy cechuje ją prostota? Logo nie musi być dosłowne, ale zawsze musi oddawać charakter Twojej marki.

Wzbudza pożądane emocje

Nie od dziś wiadomo, że poprzez oryginalny design oraz dobór odpowiedniej kolorystyki można wzbudzić pożądane emocje. Logo jest symbolem, który powinien wywoływać  u odbiorcy odpowiednie skojarzenia oraz wzbudzać konkretny nastrój. Radość, szczęście, wzruszenie, nostalgię. Idealne logo motywuje również do pożądanej reakcji.

Jest odzwierciedleniem wartości marki

Jakie wartości wyznaje Twoja marka?  Co jest dla niej ważne?

Odpowiedz sobie na te pytania i zaprojektuj doskonałe logo. Spójrz na firmy, którym się to udało. Przyjrzyj się wartościom jakie prezentują nam wielkie marki.

Piękno? – Dove

Uśmiech? – Colgate

Dzieciństwo? – Lody Koral

Jak wygląda profesjonalnie zaprojektowane logo?

Pierwsza najważniejsza sprawa – logo projektujemy w wektorach!

Dzięki temu znak może być skalowany do dowolnych rozmiarów bez utraty jakości, umieszczany na dowolnym tle czy też nadrukowany na odzieży czy innych akcesoriach jak kubki, długopisy, breloki i in.

Otrzymując logo w pliku JPG, dostajemy tak naprawdę znak nie zdatny do użytku. Więcej informacji o grafice wektorowej i rastrowej znajdziesz niebawem na naszym blogu.

Profesjonalnie zaprojektowane logo na pierwszy rzut oka powinno spełniać zatem następujące wymogi:

  • być zaprojektowane w wektorach,
  • bazować na prostych kształtach,
  • ograniczać się do maksymalnie kilku kolorów. Idealnie jeśli są to maksymalnie 3,
  • nie powinno zawierać dużej ilości detali a jeśli już to powinno mieć również uproszczoną wersję.

Co powinieneś otrzymać od grafika? (wersja minimum)

  • logo w wersji wektorowej zapisane w formacie PDF, Ai, EPUP, EPS, CDR lub SVG,
  • sam znak graficzny – sygnet (jeśli wchodzi w skład naszego logo i można go użyć oddzielnie)
  • logo w wersji czarnej, białej, monochromatycznej,
  • informację o kroju pisma użytego w logotypie,
  • informację o użytych kolorach (HEX CODE, CMYK, RGB).

Projektowanie logo nie jest sprawą prostą. Wymaga nie tylko poznania marki, dla której to logo jest projektowane, ale także wiedzy z zakresu grafiki i marketingu oraz wysokiego poziomu kreatywności. Pamiętaj że logo to nie byle znaczek. Logo to najważniejszy symbol Twojej firmy więc nie bagatelizuj go. Warto zainwestować w takie logo, które będzie nie tylko ładne, ale i ponadczasowe i co najważniejsze użyteczne.

Chętnie zaprojektujemy dla Ciebie logo, będące doskonałym symbolem Twojej działalności.